muay-thai-kick-boks-9097-b.jpg

 

DOiT Fight / Muay Thai & Kickboks

 

Uygulama yönünden bu sporun sertliği, spora alışma, gelişme ve tecrübe evreleri süresince değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla beklenti olarak kazanılmak istenen dövüşçülük yetisi en son seviyede kazanılır.

 

Neden diye düşündüğümüzde cevabı çok basittir. Tecrübe ruhen ve bedenen kazanılır. Tekrarlarla geçen sürelerde vücut, öğreti doğrultusunda fiziksel yeterlilik kazanımları alır. Yeni başlayanlar için ilk olarak esneklik ve güce sahip olunması gerekir ki sonrasında istenilen seviyelerde vuruşlar yapılabilsin. Ayrıca maksimum kapasiteli kardiyovasküler sisteme de ihtiyaç vardır.

 

Peki neden bu yoğun baskı ?

İyi bir dövüşçü vuruş gücünün yanında vücut gücüne de sahip olmak zorundadır. İyi bir vuruş için iyi bir(kuvvetli)  duruşa ihtiyaç vardir. Bizim için püf noktası kuvvette devamlılık esastır. Filmlerdeki gibi temiz ve aksiyonel dövüş sahneleri gerçek hayatta az rastlanır. Dolayısı ile dövüşçü kendini en zora hazırlamak zorundadır. Vuruş  gücünden ziyade vücut gücünü kazanmak zor olandır. 

 

Bu kazanım için antrenmanlarımızda ısınma sonrası (nabzı hareketlendirmek  kasları ısıtmak) yoğun olarak dinamik esneme ve germe (bedenin yukarısından başlatarak) ile kasları hazırlarız. Devamında taktik ve teknik ile geçen süreçte nabzı yükseltiriz. Tekniklerimizin uygulaması sırasında vuruşlarımız vücut destekli olduğundan dolayı kas gücümüzü vücut gücümüzle birleştiririz. Bu bölümde artık nabzımızı yani kardiyovasküler sistemimizi zorlamaya başlarız. Antrenman sonunda ise artık vücudumuzu soğutmamız kasılan kaslarımızı ve vücudumuzu rahatlatmamız gereklidir. Bunun için statik esnetme (bedenin yukarısından başlatarak) her zaman için en geçerli olanıdır.

 

 

 

 

DOiT'TE Muay Thai Gelişim Evreleri

 

Başlangıç seviyesindeki sporcularımıza, öncelikli olarak öğrencinin durumunu belirlemek ve gelişim aşamalarını kaydetmek adına detaylı biyomekanik değerlendirmeler yapılır. Sporcu ilk antremana çıktığı andan itibaren gelişimini takip edebilmek için belli periyotlarla antreman çekimleri yapılır.

 

Teknik olarak vuruş gücünü arttırmak için kol ve bacaklara yönelik güç çalışmaları olan şınav, mekik, squat çalışmalarımıza mekik ile core idmanlarıyla destekleriz.

 

Orta seviyedeki sporcularımız genel olarak teknik ve taktiksel olarak kendilerini yetiştirmiş olurlar. Antrenmanlardaki vuruş güçleri ve vücut güçleri artık belli bir düzeye gelmiştir. Yani kas ve vücut gücünü rahat kullanabilirler.

 

Fakat gelişim durmadığı için gücünde artması gereklidir. Kas gücü için yardımcı ekipmanlara (çeşitli şekillerde işlevi olan ve farklı kilolarda ağırlık v.b.) ihtiyaç duyulur. Vücut gücü için ek kardiyovasküler çalışmalara başvururuz. Bunun için anaerobik (min. Oksijen max. Performans) çalışmalara ihtiyaç duymaya başlarız.

 

Çalışma sürelerini arttırıp dinlenme sürelerini düşürerek ciğer kapasitelerini arttırırız. Yüksek hızda koşu, ip atlama, merdiven tırmanma v.b. çalışmalarla kapasitenin artmasını sağlarız.

 

 

İleri seviyedeki sporcular sporcular artık kas ve vücut gücünü max. derecede kazanmış olurlar. Tabi ki bu seviyede vuruş tekniklerini tam anlamıyla kazanmış, sparring (antrenman müsabakaları) metoduyla uygulamaya başlamışlardır. Maçlara hazır hale gelmiştir.

 

Sonuç olarak Muay Thai sporuna başlayanların gelişim evresi bu şekildedir. Muay Thai sporu uygulamaları güce dayandığı için Muay Thai Boxing sporu yapanlar ciddi derecede kalori harcarlar ve fit bir vücuda sahip olurlar.

 

Muay Thai Sporunun Kazançları; maksimum ciğer kapasitesi, güçlü kaslar, fit vücut yapısı ve son olarakta tabii ki dövüş teknik  ve tecrübesidir.

  • Muay Thai-Kick Boxing sporundan ne bekliyoruz?

    Muay Thai sporunun mizaç olarak bilinen sertliği, bu spora ilgi duyanları bir o kadar da endişelendirmektedir. Doit’e gelen pek çok üyemiz sakatlanmaktan çekindiklerini bu sebele sadece teknik kapasitesi-kondisyon-kilo verme gibi vücut performansı kazanmak istediklerini belirtiyorlar.

    Öncelikle amaç-araç bileşkelerinden başlayarak  izlenilecek  yolun,verilecek emeklerin, ulaşılacak olan hedefin, beklentileri  zaten karşılayacağını belirtmek gerekli. Ayrıca Doit Sporcu sağlığı merkezi fizyoterapistleri ile oluşabilecek herhangi bir sakatlıkta direk müdahale uygulamaları, Doit VIP Muay Thai Kick Boxing’i farklı ve özel kılmaktadır.

Arama Yap

+
doitLoad