scroth-terapi-5643-b.jpg

 

SCHROTH TERAPİ

 

Bir Alman ekolü olan 3 Boyutlu Skolyoz Egzersizleri, ergenlik (adölesan) döneminde idiopatik (nedeni bilinmeyen) omurga eğriliklerine sahip kişiler için özel olarak uyarlanmıştır.

 

Günümüzde en güncel yaklaşım, Schroth 3D Skolyoz Terapisi’dir. Schroth metodu 1921 yılında Almanya’da Katharina Schroth tarafından geliştirilmiştir.  Katharina’nın kızı Christa ve sonrasında anne kızın açmış olduğu klinikte çalışan Udo Roevenich ve Axel Hennes tarafından güncellenerek günümüze kadar gelmiştir. Schroth Tekniği, skolyoz için tanınmış konservatif egzersiz yaklaşımına dayanır.

 

Schroth tekniğinde skolyoz egzersizlerinin amacı, skolyozdan dolayı ortaya çıkan asimetrileri ortadan kaldırarak hastanın kozmetik açıdan toparlanmasını ve günlük yaşama daha kolay adapte olmasını sağlamaktır.

            

Bu ekolde asimetrik düzeltmeler, nefes egzersizleri, core stabilizasyonu ve omurga mobilitesi üzerine yoğunlaşılmıştır. DOiT’te yapılan seanslar, ev ödevleriyle pekiştirilmekte, kişinin asimetrik vücut algısını düzeltmeye yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Egzersizleri daha verimli hale getirmek için kişinin ihtiyacına göre, korse kullanımı da tedaviye eklenebilmektedir.

 

DOiT’te omurga sağlığında uzman Schroth Fizyoterapistlerin gözetiminde verilecek olan 3 Boyutlu Schroth Egzersizleri ile hayata bakış açınızı değiştirebilir, duruşunuzu daha sağlam temellere dayandırabilirsiniz.

 

            

Skolyozun (scoliosis) birçok tanımı yapılmıştır. En basit haliyle skolyoz; bilinmeyen nedenlerden dolayı (idiopatik) omurganın 3 boyutlu (omurganın öne-arkaya, sağ-sola ve kendi etrafında dönmesi) olarak deviasyona uğramasıdır. Arkadan bakıldığında omurganın düz bir şekilde durması gerekirken sağ ya da sola eğim yapması ile oluşan açı (Cobb açısı) 10 derecenin üstünde ise Scoliosis Research Society’ye (SRS) göre skolyoz sayılmaktadır. 

Omurgada oluşan bu 3 boyutlu eğrilik, kişide fiziksel olarak dengesiz bir görüntü oluşturmakta ve kozmetik açıdan kişiyi negatif yönde etkilemektedir. Yapılan çalışmalarda skolyozu olan hastaların en çok kozmetik açıdan kendilerini kötü hissettikleri bulunmuştur. Öte yandan etkilendikleri diğer faktörler ise yaşam kalitesinde düşüş, uzun vadede disabilite, kas kuvvetsizliği ve dengesizliğinden dolayı sırt ve bel ağrıları, psikolojik olarak iyi olma halinin bozulması, yetişkinlikle beraber progresyon, progresyonla beraber solunum problemlerinin oluşmasıdır. 

 

Görseldeki gibi kişinin ayaklarını yan yana konumlandırıp ellerini önde birleştirin. Yavaşça önce boynunu, sırtını ve belini aşağıya doğru eğmesini isteyin ve bunu yaparken arkasında durun. Kişi yavaşça aşağıya doğru eğilirken omurgasının sağında veya solunda görseldeki gibi asimetrik yükseklikler (omurgadaki rotasyondan dolayı) fark ediyorsanız, daha detaylı değerlendirme için doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

Arama Yap

+
doitLoad