blog-3838-b.jpg

 

 

ANKİLOZAN SPONDİLİT VE TEDAVİLERİ

 

Ankilozan spondilit sebebi tam olarak bilinmeyen kronik, iltihabik ve ilerleyici romatizmal bir hastalıktır. Omurganın özellikle bazı eklemlerini tutmakla birlikte tüm omurga üzerinde etki gösteren, aynı zamanda omuz diz gibi büyük eklemleri de tutan bir hastalıktır.

Hastalığın oluşumunda genetik faktörler önemli rol oynar. HLA-B27 geni hastalıktan en fazla sorumlu tutulan genetik faktördür. Bu gen pozitif olmasına rağmen hastalığın görülmemesi negatif olmasına rağmen hastalığın görülmesi söz konusu olabilir. Bu durum hastalığın sadece genetik yatkınlığa bağlı olmadığını aynı zamanda eşlik eden çevresel faktörlerin önemli olduğunu düşündürmektedir.

 

Ankilozan spondilit bazı belirtileriyle diğer hastalıklardan ayrılır. Söz gelimi mekanik veya dejeneratif hastalıklarda ağrı ve tutukluluk şikayetleri hareketle artarken ankilozan spondilit hastalarında şikayetler istirahat ile artmaktadır.

Ankilozan spondilit bir dizi iltihabik reaksiyon sonrası belirti vermeye başlar. Eklem ve eklem çevresi kasların tendonlarında nedeni bilinmeyen bir şekilde başlayan iltihap bir süre sonra kaslarda eklem kapsülünde ve eklemde yapısal ve şekilsel değişikliklere sebep olur. Bu şekil değişikliklerinin en çok göze çarpanı sırt kavisinin(torakal lordoz) artışıdır. Sırt kavisinin artışı hem dik duruş ile hem de solunumla ilgili problemlere neden olur. Bir çok eklemin aynı zamanda tutulmasına bağlı olarak hastalarda ciddi hareket kısıtlılıkları gelişir ve gündelik işlerde giderek artan zorluklar yaşamaya başlar.

 

Ankilozan spondilit tedavisinde romatolog kontrolünde ilaç tedavisinin yanı sıra bir çok fizyoterapi uygulaması kullanılmaktadır. Klasik fizik tedavi uygulamaları, akupunktur, manuel terapi ve Gtos Terapi bu yöntemler arasında sayılabilir. Gtos Terapi; diğer yöntemlerden fayda görmeyen hastalarda ve hızlı etki göstermesi sebebiyle tercih edilen bir yöntemdir.

 

Arama Yap

+
doitLoad