blog-3838-b.jpg

Baş ağrıları en çok karşılaşılan ağrılardan bir tanesidir. Birçok tanı altında toplansa da migren ve gerilim tipi baş ağrısı tüm baş ağrılarının % 90ını oluşturur. Bu ağrılar temelde yüz, baş ve boyun kaslarının gerilmesine neden olan fiziksel, çevresel ve psikolojik etkenler sonucu ortaya çıkar.

Baş ağrıları sıcak, soğuk, nem ve rüzgar gibi çevresel faktörlerden, duruş bozukluğu veya uygunsuz ağırlık kaldırma gibi fiziksel faktörlerden, ailevi, mesleki veya ekonomik problemler ile omuzlarımıza binen sorumluluk, yaşadığımız hayal kırıklıkları veya geleceğe dair endişeler gibi ruhsal faktörlerden etkilenebilmektedir. Bu faktörler zaman içerisinde yüz ve boyun kaslarında bazı fizyolojik değişikliklere sebep olmaktadır. Bu değişikliklerden en sık karşılaştığımız ise tetik noktalardır.

Tetik nokta tanım olarak fiziksel ve ruhsal stres sonucu kasların en çok yük altında kalan liflerinde meydana gelen bantlaşmadır (kalınlaşma ve sertlik). Öyle ki bu bantlaşmalar çoğu zaman hastalar tarafından da fark edilir. Meydana gelen bu kalınlaşma ve sertlik kasın dolaşımının bozulmasına ve atık maddelerini uzaklaştırmasında zorluklara sebep olur. Baş ve boyun çevresinde oluşan tetik noktalar zamanla kafatasının genel dolaşımını etkileyerek ağrılı bir duruma dönüşür.

Hastaların birçoğu baş ağrısında maalesef ağrı kesici kullanarak problemin üzerini örtmekte ve sorunun daha da büyümesine fırsat vermektedir. Doit ailesi olarak problemin belirlenmesi ve en etkili şekilde çözülmesi amacıyla baş ağrılarında manuel terapi konusunda uzmanlaşmış fizyoterapistlere danışmanızı tavsiye ederiz.

Arama Yap

+
doitLoad