blog-3838-b.jpg

 

BASIŞ ANALİZİ VE TABANLIK KULLANIMI

 

Ayaklarımızın şekli ve büyüklüğü genetiksel olarak belirlenir. Yapısı gereği çıplak ayak ile yürümeye uygun olan ayaklarımız, modern yaşamın bir gerekliliği olan ayakkabı içinde farklı fiziksel etkilere maruz kalır.

Genetiksel olarak belirlenen ayak yapısı; kemik gelişimi, yük aktarımı ve ayakkabı kullanımı ile birlikte maruz kaldığı etkilerden dolayı değişime uğrayarak ayak yapısında bazı düzensizlikler de oluşabilmektedir. Bu düzensizlikler sporcularda sakatlık riskini arttırarak performansı olumsuz yönde etkileyebilir.

Başta aşil tendinopati olmak üzere; plantar fasit, ayak bileği burkulması, kronik ayak bileği instabilitesi, patellar tendinopati, ön diz ağrısı, iliotibial bant sendromu, alt ekstremite stres kırıkları gibi sıklıkla karşılaşılan sporcu sakatlıklarında ayak yapısı ve basış düzensizliğinin önemli rol oynadığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

 

 

Ayakkabı Ortezleri 

Ayakkabı ortezleri sıklıkla ayak yapısındaki değişikliklerin düzeltilmesinde semptomları azaltmak, sporcuda biyomekanik düzenleme sağlayarak sakatlanma riskini en aza indirmek ve mevcut bozukluğun ilerlemesini engellemek amacıyla kullanılır.

Tabanlıklar kişinin ayak ölçüsüne ve ayağının özelliklerine uygun sabit bir foot plate üzerine yerleştirilmiş farklı amaçlara hizmet eden yüksekliklerden oluşmaktadır. Tabanlığın hazırlanmasında önemli olan kişisel özelliklere dikkat edilmesidir. Kişisel olarak ayak yapısı farklılığının yanı sıra sporcularda spora özgü özellikler de önemlidir. Örneğin,  bir futbolcu ile basketbolcu için birbirinden çok farklı tabanlık türü önerilir. Futbolcularda krampona özgü en ince tabanlık türü kullanılmalıdır.

 

 

 Güncel literatür taramasına bakıldığında, basınç dağılımının bilgisayarlı sistemlerde analiz edildiği ve bu analiz sonuçlarının bir yazılım aracılığıyla soruna özel tabanlık üretilmesinde kullanıldığı sistemlerin giderek yaygınlaştığı ve önerildiği görülmektedir.

 

Ayak yapısında meydana gelen bozuklukları, bu bozukluklara yol açan faktörlerin belirlenmesi ve gerekli önlemlerin alınması için taban analizi ile yürüyüş analizi çok önemlidir. Kliniğimizde ücretsiz olarak yapılan yürüyüş analizi sistemi, güncel literatüre uygun bilgisayarlı analiz sistemleridir. Ayak analizi için kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz!

DOIT’DEN HABERDAR OL!

Doit hakkında son gelişmelere haberlere ve kampanyalara
bu alandan ulaşabilirsiniz.

+

Arama Yap

+