blog-3838-b.jpg

 

 

KAS SPAZMI VE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

 

Gündelik yaşantımızda çok sık işittiğimiz kas spazmı terimi hakkında şüphesiz hepimizin bir fikri vardır.Boyun tutulmasından bel zorlanmasında omuz yaralanmasından ayak bileği burkulmasına dikkat edilirse kas iskelet sisteminin bir çok problemin kas spazmı mevcuttur. Peki nedir bu kas spazmı gerçekten biliyor muyuz?

Kas spazmı tanım olarak bir kasın ani ve istem dışı kasılması ve isteğe bağlı gevşememe durumudur.Bu durum esasen otomatik bir koruma mekanizması sonucu gelişir.Spazm aşırı kullanıma bağlı kası yırtılmaya karşı,iç organları soğuk havanın etkisine  karşı veya mekanik sebeplere bağlı periferik(çevresel) sinir sistemini zedelenmeye karşı korur.Koruyucu kas spazmı bir çeşit sigortadır ve oluşabilecek daha büyük bir problemin önüne geçer.

Bir çoğumuz huzursuz ,hareketimizi kıstlayan ve bizi istirahat etmeye mecbur eden bir kas spazmı ile karşılaşmışızdır. Peki böyle bir durumda ne yapmamız doğru olur.Spazmın koruyucu bir tepki olduğunu bildiğimize göre öncelikle hoşnutsuzluğa sebep olabilecek duruş ve hareketlerden kaçınmalıyız.Sıcak su torbası veya duş gibi uygulamalar spazmı çözmede etki gösterecektir.Tüm bu uygulamalara rağmen şikayetlerde anlamlı bir değişiklik olmuyor ise daha etkili yöntemlere ihtiyaç var demektir.

DOIT’DEN HABERDAR OL!

Doit hakkında son gelişmelere haberlere ve kampanyalara
bu alandan ulaşabilirsiniz.

+

Arama Yap

+