blog-3838-b.jpg

 

 

 

SKOLYOZ EGZERSİZLERİ (SKOLYOZDA 3 BOYUTLU SCHROTH TEDAVİSİ)

 

Skolyoz; omurga eğriliği olarak adlandırılır.Eğri genellikle "S" - veya "C" şeklindedir. Omurlar öne-arkaya, sağa-sola ve kendi eksenleri etrafında olmak üzere 3 eksende yer değiştirirler. Omurgadaki bu 3 boyutlu değişiklik; kas kuvvetsizliğini, postür bozukluğunu ve en önemlisi de solunum problemlerini (akciğer kapasitesinin azalması, solunum yetmezliği vb.) beraberinde getirir.

Sağlıklı bir omurgaya arkadan bakıldığında tüm omurlar aynı eksen üzerinde olması gerekir iken; skolyozu olan bir kişide omurlar farklı eksenlerde ve rotasyona uğramışlardır. Bunu anlamanın en basit yolu öne eğilme testidir: kişiden ayakta iken ellerini önde birleştirip yavaşça öne doğru eğilmesi istenir; sırtta, omuzlarda ya da gövdede herhangi bir asimetri var ise en kısa zamanda konunun uzmanlarına başvurulmalıdır. Gerekli tetkiklerden sonra omurların sapma açısı belirlenir. Sapma açısı (Cobb açısı) 10 derece ve üzerinde ise skolyoz tanısı konur. Ve vakit kaybedilmeden skolyozun tedavisine başlanmalıdır.

Skolyoz vakalarının yaklaşık% 65'i idiyopatiktir (nedeni bilinmeyen) , yaklaşık% 15'i konjenitaldir (doğuştan gelen) ve yaklaşık% 10'u bir nöromüsküler hastalığa ikincil olarak ortaya çıkar. Skolyozun seyri kişiden kişiye göre değişmekle birlikte; ilerleyebilir (hızlı veya yavaş) ya da sabit kalabilir.

 

 

SKOLYOZ İLE İLİŞKİLİ ORTAYA ÇIKAN SORUNLAR

-Sırt, bel, boyun, omuz ve kalça ağrısı
-Ağır vakalarda solunum ve / veya kalp problemleri
-İç organlarda basınç sonucu çeşitli problemlerin ortaya çıkması
-Mide, bağırsak, vb. organlarda eğrilik nedenli spazma bağlı kabızlık
-Ağrı veya kemik bloklara bağlı hareketliliğin azalması
-Düşük yaşam kalitesi
-Uyku bozuklukları

 

 

SKOLYOZUN TEDAVİSİ

-3 boyutlu Schroth tedavisi, 
-Medikal egzersiz,
-Korse kullanımı,
-Cerrahi yöntemler
 
 

3 BOYUTLU SCHROTH EGZERSİZLERİ

Schroth metodu 1921 yılında Almanya’da Katharina Schroth tarafından geliştirilmiştir.  Katharina’nın kızı Christa ve sonrasında anne kızın açmış olduğu klinikte çalışan Udo Roevenich ve Axel Hennes tarafından güncellenerek günümüze kadar gelmiştir. Schroth Tekniği, günümüzde skolyoz için kullanılan en güncel ve en faydalı tekniktir.

Bu teknik; asimetrik düzeltmeleri, nefes egzersizlerini, core stabilizasyonunu, omurga mobilitesini içermekle birlikte omurgaya bütünsel bir bakış açısı getirir ve tedavinin etkinliğini arttırır.

DOiT’in bu konuda uzman ekibi tarafından tedaviye gelen kişinin skolyozu en ince ayrıntısına kadar incelenmektedir. Ardından kişiye özel olarak oluşturulan Schroth tedavi planlaması yapılmaktadır. Bu tedavi planı ev ödevleriyle pekiştirilmekte ve gerektiği durumlarda kişinin ihtiyacına göre, korse kullanımı da tedaviye eklenebilmektedir.

Arama Yap

+
doitLoad