blog-3838-b.jpg

 

Takım Sporlarında Yağ Tüketimin Önemi

 

Çoğu takım sporunun karakteristik özelliği, oyun sırasında kısa süreli patlayıcı güç gerektiren hareketlerin yoğun olarak yapılmasıdır. Vücudun ilk enerji kaynağı karbonhidratlar olmasına karşın özellikle 1 saat ya da daha uzun süren aktivitelerde, yağlar da temel enerji kaynağıdır.

 

Özellikle aktivite sonrası ya da dinlenme molalarında aerobik enerji sistemi kullanılmaktadır. Enerjinin yağlardan karşılanamaması, karbonhidrat depolarının çabuk tükenmesine yol açarak, sporcunun performansının düşmesine neden olur (Fink vd, 2006).

 

(American College of Sports Nutrition (ACSN), International Olympic Committee (IOC) and International Society for Sports Nutrition (ISSN)) gibi sporcu sağlığı üzerine araştırma yapan kuruluşlar günlük yağ alımının enerjinin %20-35 arası olması önermektedir. Kesinlikle %15-20’nin altına düşmemesini söylemektedir. Ayrıca %30’un üstünde yağ tüketimi yapılması durumunda performansların olumsuz etkileneceğini gözlemlenmiştir.

 

 

Çoklu doymamış n-3 yağ asitlerin sporcu sağlığı için elzem olduğunu unutmamalıyız. EPA ve DHA değerleri düşünüldüğünde de balık yağ takviyelerinin sporcuların iyileşme periyodlarında ve kardiyovasküler sistemlerinde olumlu etkisi görülmüştür.

 

Yüksek yağlı diyetin, özellikle orta zincirli yağ asitleri açısından, dayanıklılık ve ultra dayanıklılık sporcularında yararı olduğu kanıtlanmasına karşın, takım sporcularında yüksek yağ alımının yararı ile ilgili kanıtlar mevcut değildir.

 

Yapılan bir çalışmada, 20 erkek takım sporcusuna yüksek yağlı diyet verilmiştir. 6 hafta sonra, anerobik güç testleri yapılmış ve kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Kontrol grubuna nazaran anaerobik güçte %25 azalma saptanmıştır (Fink vd, 2006; Fleming vd, 2003)

 

Antrenman/Maç öncesi Yağ Alımı

Sporcuların antrenman öncesi öğünde yüksek yağlı menülerden kaçınmalıdır, çünkü gastrointestinal problemlere neden olabilir. (Sindirimi zordur ve midede rahatsızlık verir.)

DOIT’DEN HABERDAR OL!

Doit hakkında son gelişmelere haberlere ve kampanyalara
bu alandan ulaşabilirsiniz.

+

Arama Yap

+