blog-3838-b.jpg

 

UZUN SÜRELİ TATİLLERİN KAS PROBLEMLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ

 

Tatiller hepimizin ihtiyaç duyduğu; monotonlaşan hayatımızdan, iş, trafik, stres ve benzeri olumsuz faktörlerden kısa bir süreliğine de olsa bizleri uzaklaştıran ve bu yönüyle derin bir nefes aldığımız keyifli dönemlerdir.

 

Bir çoğumuz bir haftalığına bile olsa şehrin kalabalığından, hava kirliliğinden, nem ve sıcaklık artışından kaçmayı kâr biliyoruz. Belli ki buna ihtiyacımız var. Lakin uzmanlar tatilin süresi ve içeriği ile ilgili önemli bilgiler veriyorlar.

 

Araştırmalara göre tatil süresinin uzaması; işe dönüşte isteksizliğe, motivasyonun azalmasına, mutsuzluk ve bazı depresyon tablolarının ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Diğer taraftan yeme-içme alışkanlıklarındaki ve yatış-kalkış saatlerindeki değişiklikler vücudumuzdaki bir çok hormonal mekanizmayı olumsuz etkilemektedir.

 

 

Bütün bu etkenlere ilave olarak tatil ve yolculuk esnasında maruz kaldığımız rüzgar ve klima gibi hava akımlarını da eklendiğinde, bel ve boyun bölgesindeki kas problemlerinin sebeplerini daha iyi anlayabiliyoruz. Unutmamalıyız ki kas iskelet sistemi sorunları ruhsal-duygusal durumdan, gece uykusunun azalmasından, fiziksel etmenlerden (rüzgar - klima) ve vücut duruşundan (yolculuk esnasında uzun süreli ve uygunsuz duruşlardan) etkilenmektedir.

 

Görünen o ki oldukça keyifli geçen tatil süreci, devamında maalesef birçok olumsuzluğu birlikte getirmektedir. Yaşanan tüm bu olumsuzlukların en büyük fiziksel etkisi de kas ve iskelet sisteminde meydana gelmektedir.

 

Tatilin moral değerleri üzerinde oluşturduğu olumlu etkiyi tatil sonrasında da koruyabilmek, büyük ölçüde kas problemlerini gidermekle mümkün olacaktır.

DOIT’DEN HABERDAR OL!

Doit hakkında son gelişmelere haberlere ve kampanyalara
bu alandan ulaşabilirsiniz.

+

Arama Yap

+