blog-3838-b.jpg

Takım Sporlarında Protein Tüketimin Önemi

takim-sporlarinda-protein-tuketimin-onemi-548.jpg

Protein; vücutta doku yapımı ve onarımı, kas hipertrofisi ve spor performansı için gerekli enzimlerin yapımında görev alan; toparlanma, onarım ve antrenman sezonu boyunca kas kütlesinin korunması için gerekli olan besin öğesidir. Takım sporcuları arasında müsabaka sırasındaki çarpışma ve vuruşmalara, vücuttaki sıyrılma, yara gibi durumlara bağlı olarak protein gereksiniminde artış meydana g...

Devamını gör

Takım Sporlarında Karbonhidrat Tüketimin Önemi

takim-sporlarinda-karbonhidrat-tuketimin-onemi-4661.jpg

Doğru beslenme, sporcuda kasların kasılma yeteneğini ve kuvvetini artırmakta, antrenman sonrası yenilenmeye yardımcı olmaktadır. Takım sporlarında, sporcunun oyundaki pozisyonu ve vücut ağırlığı gibi farklılıklar, sporcuların enerji gereksinimlerinin de birbirinden farklı olmasına neden olur.

Devamını gör

Muay Thai Kickboxing Savunma Teknikleri

muay-thai-kickboxing-savunma-teknikleri-5699.jpg

Muay Thai Kickboxing; yumruk, tekme, diz ve dirsek vuruşları ile yapılan; saldırıya yönelik ve nakavtla sonuçlandırmak üzerine kurgulanmış bir dövüş sporudur. Muay Thai Kickboxing´de güç ön plandadır. Ancak her dövüş sporunda olduğu gibi, Muay Thai´de de saldırıdan önce savunma tekniklerinin öğrenilmesi önerilmektedir.

Devamını gör

Recovery Teknikleri

recovery-teknikleri-8693.jpg

Antrenman ya da maç sonrası kaslarda yıkımın meydana gelmesi veya gecikmiş kas ağrılarının başlaması, sporcunun yenilenmeye (recovery) olan ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. DOiT’te atletik performans, fonksiyonel antrenman ya da rehabilitasyon sonrası recovery imkanlarından yararlanabilir, bir sonraki seansa yenilenmiş olarak başlayabilirsiniz.

Devamını gör

KAS YARALANMALARI-I

kas-yaralanmalari-i-1513.jpg

Sıklıkla futbolda görülen kas yaralanmaları, tüm futboldaki yaralanmaların yaklaşık %33´ünü oluşturur. Maç sıklığının artması, recovery (yenilenme) zamanın azalması gibi durumlar yaralanma oluşma riskini arttırmaktadır.

Devamını gör

iliotibial Bant Sendromu

iliotibial-bant-sendromu-3947.jpg

Koşu; yoğun fiziksel aktivitenin ucuz bir şeklidir ve her yerde her zaman yapılabilir aynı zamanda birçok rekreasyon ve profesyonel sporun temel bir parçasıdır. Bununla birlikte, koşu özellikle bacaklarda tekrarlayan hareketler nedeniyle sakatlıklara sebep olabilir.

Devamını gör

CROSSFIT HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

crossfit-ve-fonksiyonel-antrenman-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-2366.jpg

DOiT ekibi olarak sporcu ve sedanter bireylerde biyomekanik değerlendirmelerden sonra kişiye özel planlama ve programlamayla; kuvvet, kondisyon ve fonksiyonel beceri gelişimi antrenmanlarını gerçekleştiriyoruz.

Devamını gör

BAYRAMDA FİZİKSEL AKTİVİTE

bayramda-fiziksel-aktivite-4692.jpg

Yaklaşan bayram ziyaretleri; akrabalık, arkadaşlık, komşuluk ilişkilerinin perçinlendiği, büyük küçük herkesin heyecanla beklediği, ikram ve izzetin bolca bulunduğu kültürümüzün en önemli unsurlarından biridir. Bütün bu güzelliklerin yanında yediğimiz tatlıların, böreklerin ve sarmaların bizi pişmanlığa sürüklememesi için bayramda da fiziksel inaktiviteden korunun!

Devamını gör

Os Trigonum Sendromu

os-trigonum-sendromu-3312.jpg

Os Trigonum, ayak bileğimizin merkez kemiği olan talus kemiği ile topuk kemiği kalkaneus arasında bulunun küçük yapıda aksesuar kemiklerden bir tanesidir. Bu kemik 7-13 yaşları arasında talus kemiği ile kaynaşarak talus kemiğinin yapısına katılır. Bu kemik yapısının talus ve kalkaneus arasına sıkışarak ve/veya f.hallusus longus tedonunu şıkıştırarak oluştuduğu ödem nedeniyle arka ayak ağrısı ...

Devamını gör

KRİYOTERAPİ NEDİR?

kriyoterapi-nedir-7455.jpg

Spor yaralanmaları, egzersiz sonrası oluşan kas ağrılarında ve uzun süreli geçmeyen kronik kas iskelet rahatsızlıklarında rahatlıkla uygulanabilen en etkili, hızlı ve güvenli bir sistem olan Kriyo Penguen, artık DOiT Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde.

Devamını gör

Doğru Koşu Formu Nasıl Olmalıdır?

dogru-kosu-formu-nasil-olmalidir-9011.jpg

Koşu sporu, insan doğası gereği her yaşta yapılabildiği gibi günümüzde stresi azaltmak, zinde kalmak ve performansı arttırmak amacıyla yapılmaktadır. Diğer bir deyişle koşu, hem bedensel hem de ruh sağlığımıza iyi gelmektedir. Peki, koşarken ne kadar bilinçli koşuyoruz? Bu hafta yazımızda doğru koşu tekniklerine değineceğiz.

Devamını gör

BOYUN DÜZLEŞMESİ

boyun-duzlesmesi-7997.jpg

Boyun omurlarının ‘C’ şeklinde normal anatomik pozisyonda olması gerekirken, bu pozisyonun çeşitli nedenlerden dolayı kaybedilmesine boyun düzleşmesi denir. Önüne geçilmezse denge kayıplarına, yürümede zorluğa ve konsantrasyon bozukluklarına neden olabilir. Boyun düzleşmesine bağlı olarak ortaya çıkan ağrıları azaltmak için GTOS Terapi ile kalıcı çözüme ulaşabilirsiniz.

Devamını gör

GEÇMEK BİLMEYEN SIRT AĞRILARINIZ MI VAR?

gecmeyen-bilmeyen-sirt-agrilariniz-mi-var-5674.jpg

Son yıllarda omurga problemlerinde ciddi bir artış meydana gelmektedir. Bu artışın belki de en önemli nedeni, teknolojik gelişmelerin kas ve iskelet sistemimiz üzerindeki etkileridir diyebiliriz. Her şeyden önce teknoloji bizleri rahatlığa ve hareketsizliğe alıştırdı. Bunun sonucu olarak da kas kuvvetimiz azalmakta, duruşumuz gün geçtikçe bozulmaktadır. Öyle ki yer çekimine karşı gövdemizi uz...

Devamını gör

Klinik Pilates Nedir?

klinik-pilates-nedir-8303.jpg

DOiT Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde uzman fizyoterapistler ile vücut mekaniğine uygun, kişinin ihtiyaçlarına göre sağlığı korumayı ve geliştirmeyi amaçlayan pilates egzersizleri bir araya getirilerek, Klinik Pilates uygulamaları yapılmaktadır. Merkezimizde uyguladığımız Klinik Pilates ile; kas gelişimi, denge-koordinasyon kazanımı ve gelişmiş nefes kontrolü vb. sağlamakla birlikte, yaralanmaların...

Devamını gör

Hızlı ve Etkili Kas Geliştirme Yöntemi: BFR

hizli-ve-etkili-kas-gelistirme-yontemi-bfr-9315.jpg

"Blood Flow Restriction" yani "Kan Akımı Kısıtlaması" prensibine dayanan bir antrenman metodu olan BFR Training, özellikle son yıllarda üzerinde çok sayıda araştırma yapılmasıyla birlikte popüler fitness alanının da merak konusu olmuştur.

Devamını gör

12345

Arama Yap

+
doitLoad